Ciało w żałobie na Targach wiedzy o śmierciCiało w żałobie na Black Market: Targi wiedzy o śmierci

Teatr Komuna Warszawa

Niedziela 19 marca 2023

16:00 - 20:00


Czy masz jakieś pytanie o śmierci, którego jeszcze nigdy nie zadałaś? Może nie miałeś odwagi? Może nie miałaś z kim porozmawiać? Co chciałbyś wiedzieć o śmierci?


Zapraszamy do przestrzeni bez tabu, w której możecie pytać o wszystko, co związane jest z umieraniem, śmiercią i żałobą. Dla naszych ekspertek i ekspertów nie będzie to ani krępujące ani nietaktowne lub dziwne - ponieważ te tematy są normalną częścią ich codziennej pracy. Pokażemy Wam, jak o śmierci można rozmawiać w sposób otwarty, spokojny i wspierający. Z ciepłem, czułością i może nawet poczuciem humoru.


Na targach wiedzy o śmierci możecie wejść w rozmowy z ekspertkami i ekspertami z kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci. W trakcie 20-minutowych spotkań skorzystacie z ich doświadczeń i wyjątkowej wiedzy. Zapraszamy do przestrzeni, w której trudno dostępne informacje są w zasięgu ręki.


Współtworzące Kolektyw IDŚ profesjonalistki i profesjonaliści branży funeralnej, ekspertki i eksperci ze świata medycyny oraz opieki paliatywnej, psycholożki i psychologowie, dziennikarki i dziennikarze, naukowczynie i naukowcy a także artystki i artyści połączeni są chęcią współpracy, wymiany wiedzy i tworzeniem synergii. Cieszymy się na spotkanie z Wami!


Black Market odbędzie się w ramach “Szkoły umierania”, czyli cyklu regularnych spotkań i warsztatów dedykowanych umieraniu, śmierci i żałobie, prowadzonych wspólnie przez Teatr Komuna Warszawa i Instytut Dobrej Śmierci.


MODERACJA

Maria WiśniewskaEKSPERTKI I EKSPERCI


Agnieszka Beczek

Znana jako “pani_z_domu_pogrzebowego” na Instagramie. Pracuje w domu pogrzebowym “Mój Anioł”. Porozmawiaj z Agnieszką o tym co się dzieje z naszym ciałem po śmierci, jak wygląda praca w branży pogrzebowej i dlaczego ważny jest szacunek do wszystkich ludzi – zarówno żywych, jak i zmarłych.


Ania Charko

Psycholożka zdrowia i ekspertka psychosomatyki. Założycielka fundacji “Ludzie i Medycyna” zajmującej się empatycznym projektowaniem rozwiązań w medycynie. Autorka kartek do rozmowy “Rozmawianie o śmierci cię nie zabije”. Porozmawiać z Anią o tym, czego potrzebują pacjenci z przewlekła i/lub terminalną choroba i dlaczego unikanie tematu śmierci nikomu nie pomaga.


Anja Franczak

Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Doula umierania, towarzyszka w żałobie i celebrantka. Tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i humanistyczne ceremonie pogrzebowe. Od lat śledzi rozwój alternatywnych rodzajów pochówków i nowych form cmentarzy. Porozmawiaj z Anją o tym, czym są zielone pogrzeby, ekologiczne cmentarze, biodegradowalne urny lub trumny, i jak to wszystko można pogodzić z tradycją.


Krzysztof Kozłowski

Mediator i radca prawny specjalizujący się w prawie spadkowym. Pomaga przyszłym spadkodawcom uporządkować swoje sprawy, aby po ich śmierci bliscy mogli poświęcać minimum uwagi i energii spadkowym formalnościom. Porozmawiaj z Krzysztofem o tym, jak napisać testament, jak zapobiec konfliktom rodzinnym w sprawach spadkowych, i jak rozwiązać konflikty z pomocą mediacji zamiast przez wyniszczające rodzinę spory sądowe.


Łucja Lange

Naukowczyni związana z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Bada doświadczenie żałoby, także w kontekście istot nieludzkich. Prowadzi kręgi wsparcia dla osób w żałobie po śmierci zwierząt oraz kręgi żałoby ekologicznej dla osób szukających wsparcia w obliczu katastrofy klimatycznej. Porozmawiaj z Łucją o tym, że śmierć zwierzęcia to też strata bliskiej istoty, przyjaciela i członka rodziny, która często związana jest z głęboką żałobą, i o tym, jak radzić sobie ze stratą zwierzęcych podopiecznych


Agata Malenda

Lekarka hospicjum domowego, specjalistka chorób wewnętrznych oraz hematologii. Pomaga osobom w stanie terminalnym w oswajaniu tego momentu oraz zachowanie jak najlepszej jakości życia do jego ostatnich chwil. Porozmawiaj z Agatą o tym, jak wygląda proces umierania, jaki rodzaj wsparcia jest dostępny w Polsce, i w jaki sposób rodzina i przyjaciele mogą opiekować się swoimi bliskimi na ostatnim etapie życia.


Marcin Sękowski

Psycholog, badacz i wykładowca. Większość jego badań bazuje na teoriach psychoanalitycznych i jest poświęcona zagadnieniom żałoby. Autor książki „Postawa wobec śmierci w cyklu życia człowieka”. Porozmawiaj z Marcinem o tym, jak temat żałoby postrzegany jest we współczesnym dyskursie psychologicznym i kiedy potrzebna jest profesjonalna pomoc.


Zuza Sikorska

Założycielka Bodythinking. Trenerka języka ruchu i świadomej pracy z ciałem. Prowadzi warsztaty i sesje indywidualne wspierające m.in. osoby doświadczające żałoby i straty, wychodząc od perspektywy ciała, która może nie tylko przynosić ulgę ale też dawać dostęp do głębszych aspektów przeżywanego procesu. Porozmawiaj z Zuzą o tym, jak żałoba potrafi się wyrazić przez ciało, jak możemy lepiej zrozumieć siebie w tym doświadczeniu i traktować siebie z większą czułością.


Katarzyna Skorupska

Psycholożka i psychoterapeutka. Wspiera osoby w trudnych sytuacjach okołoporodowych i towarzyszy rodzicom, którzy doświadczyli straty dziecka w trakcie ciąży. Porozmawiaj z Kasią o tym, jak możemy zmienić atmosfery tabu wokół tematu poronienia, co jest potrzebne, żeby stworzyć lepsze warunki w szpitalach i jak można wspierać rodziny po stracie dziecka.


Monika Stasiak

Antropolożka i mistrzyni ceremonii. Przygotowuje i prowadzi świeckie rytuały przejścia oraz ceremonie humanistyczne związane z cyklem życia ludzkiego. Towarzyszy osobom, z którymi pracuje, w ważnych dla nich momentach: przy powitaniu dzieci w rodzinie, wkraczaniu w dorosłość, przyjmowaniu na siebie nowych ról i pożegnaniu bliskich osób. Porozmawiaj z Moniką o sposobach tworzenia wspólnot i form, w jakich może się realizować świecka duchowość, jak może wyglądać świecka ceremonia pogrzebowa i o mocy rytuałów w czasach zmiany.


Marta Tarnowska

Socjolożka  i śpiewaczka badająca wiejskie pieśni pogrzebowe. Poszukuje sposobów reinterpretacji tradycyjnych obrzędów pogrzebowych we współczesnym świecie. Porozmawiaj z Martą o tym, jakie funkcję w naszym życiu spełniają rytuały i obrzędy, dlaczego potrzebujemy przestrzeni do wyrazu żałoby i jakie znaczenie w tym ma wspólnota.


Minerwa Wdzięczkowska

Jedna z pierwszych w Polsce absolwentek interdyscyplinarnych studiów podyplomowych z zakresu suicydologii. Na blogu i profilu @minerwaproject na Instagramie dzieli się wiedzą fachową i analizuje przedstawiania samobójstwa w popkulturze i w mediach. Porozmawiaj z Minerwą o tym, jak zapobiec samobójstwom, jakie mity o samobójstwie powinniśmy obalać, i dlaczego potrzebne jest odtabuizowanie tego tematu.NASI PARTNERZY


Black Market - Targi wiedzy o śmierci są możliwe dzięki wsparciu naszych partnerów, którym serdecznie dziękujemy!


Mój Aniół

Dom pogrzebowy prowadzony przez kobiety, które z odwagą i otwartością szukają nowej drogi w branży funeralnej. Ze świadomością indywidualnych potrzeb i szacunkiem do człowieka tworzą możliwości osobistego i czułego pożegnania, zarówno w oparciu o tradycję, jak i z gotowością do znalezienia niekonwencjonalnych rozwiązań.

Więcej informacji: mojaniol.pl


Purest

Nowoczesne nagrobki w stylu eko-minimalizmu. Wzornictwo funeralne Purest zyskało uznanie ekspertów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego podczas konkursu Dobry Wzór 2020: „Purest ma ogromny potencjał do zaprowadzenia porządku w stylistycznym chaosie przestrzeni cmentarnej, będącym dziedzictwem okresu PRL, post-PRL i towarzyszącego im deficytu wyznaczników dobrego smaku. (...) Jest to koncept przemyślany, do tego zweryfikowany przez specjalistów z dziedziny historii sztuki, współczesnych trendów i spójności kompozycyjnej.”

Więcej informacji: purest.pl